Tim Lindstein, 17-årige lillebror till NHL-backen Theo Lindstein, tränade på onsdagen den 14 oktober med Brynäs A-lag – för första gången, enligt Hockeysverige. ”Sjukt nervöst”, säger han själv till Gefle Dagblad om upplevelsen. Storebrodern tog sig via samma klubb till NHL.

Chansen öppnade sig i ett läge där Brynäs saknade Victor Johansson, som är långtidsskadad, och Axel Andersson. Det har gett klubbens juniorbackar utrymme på A-lagsträningarna, och under onsdagen tränade även Emil Saaby Jakobsen, född 2008, med A-laget.

– Det var riktigt kul men sjukt nervöst att få träna med A-laget för första gången. Jag gick och vankade här i omklädningsrummet innan träningen. Men sedan när jag väl kom igång gick det riktigt bra, säger Tim Lindstein.

Flera juniorbackar har redan provats

Under de senaste veckorna har flera juniorbackar fått chansen i Brynäs A-lag: Ellioth Lahtinen, född 2009, och Sigge Holmgren, född 2007, framför allt – men även Caesar Dahllöf och Axel Sjulander, båda födda 2010, har fått vara med.

Niklas Gällstedt förklarar för Gefle Dagblad att Brynäs försöker alternera mellan juniorerna. Eftersom J20-laget hade match på onsdagskvällen tyckte man inte att Holmgren och Lahtinen skulle träna två dagar i rad.

– Ja men vilken erfarenhet va? Det är ju X antal tusen NHL-matcher på den där träningen, och att bara få vara med… Det var två nervösa herrar som klev ut på isen, men som också kan känna att det där steget inte alltid är så jäkla långt bort, sa U18-lagets tränare Filip Myrman till hockeysverige.se tidigare i oktober.

Sju centimeter längre än storebrorn

Precis som storebrorn har backen Tim Lindstein tagit sig upp genom Brynäs juniorverksamhet, och i utseende liknar han Theo en hel del. Längden skiljer sig dock åt: 17-åringen mäter 191 centimeter, att jämföra med Theos uppskrivna 184 centimeter. Säsongen är hans första i klubbens U20-lag.

Något han ännu inte berättat för storebrorn om är själva A-lagsträningen.

– Nej, det har jag ju faktiskt inte gjort. Jag måste göra det, säger han.