Luleå HF vill förlänga kontraktet med Filip Eriksson, men några konkreta förhandlingar har ännu inte inletts. Rykten om intresse från andra SHL-klubbar avfärdas av agent Patrik Aronsson som ”taget ur luften”.

Eriksson har ett utgående kontrakt med klubben, som enligt NSD har meddelat hans agent att de är intresserade av en förlängning. Parterna har dock kommit överens om att vänta med att prata kontrakt till landslagsuppehållet, uppger Aronsson.

– Han trivs bra där, men det är fortfarande öppet. Han har velat fokusera på hockeyn och vi kom överens om att vänta till uppehållet med att prata, säger Aronsson till NSD.

Fyra klubbar nämns

Enligt NSD har Linköping, HV71, Malmö och Brynäs nämnts som klubbar som är intresserade av forwarden. Aronsson tonar ned uppgifterna.

– Det är taget ur luften, säger han till tidningen.

– Han är ung och duktig och sådana spelare går det alltid rykten om. Det pågår – som alltid – dialoger och han är inte osäljbar. Det är samtidigt inte så att han har sju kontraktsförslag på bordet, säger han till NSD.

Eriksson draftades av Montreal Canadiens för tre år sedan, och en flytt över Atlanten kan därför också bli aktuellt. Agenten betonar att ett sådant beslut behöver övervägas noggrant, eftersom det finns risker med att ta steget för tidigt.