Lägg till oss som önskad källa på Google
SHL:s vd Jenny Silfverstrand bemöter kritiken mot ligans uppmärksammade mejl om Ryssland – och medger att utskicket kunde ha utformats bättre. Samtidigt avfärdar hon bilden av att spelare och ledare ska tystas. Syftet var enligt henne bland annat en arbetsmiljöfråga.
Uppmärksamheten kretsar kring ett mejl som Sportbladet först kunde berätta om, där SHL gett klubbarna färdiga förslag på hur spelare och ledare kan svara på frågor om Rysslands återkomst i internationella mästerskap. Innehållet har mött omfattande kritik, eftersom det upplevts som ett sätt att smyga förbi känsliga frågor och dämpa diskussionen om Ryssland.
Silfverstrand förklarar att utskicket skulle ge stöd åt spelare och ledare som riskerar att få frågor om den politiskt känsliga situationen – enligt henne fanns det också en efterfrågan från klubbarna, även om åsikterna om själva mejlet har varit delade.
– Man kan tycka att det finns en fyrkantighet i formuleringarna, men vi sätter inte en munkavel. Det här är utifrån att man får välja sina egna ord, men man får hjälp på vägen. Exemplen är exempel. Man får absolut tala ur sitt hjärta, säger Silfverstrand i Hockeyklubben hos Sportbladet och TV4.
Ville inte skicka oförberedda spelare
Bakgrunden är enligt Silfverstrand att yngre spelare saknar vana av att uttala sig i medier om frågor som rör världssportpolitiken.
– Det blev en arbetsmiljöfråga. Vi kände att vi inte kunde skicka ut unga spelare som inte känner sig förberedda till riksmedia och inte har mediala vana att uttrycka i sig världssportpolitiska frågor, säger hon.
Samtidigt framhåller hon att själva formuleringarna hade kunnat vara tydligare. På frågan om hon ångrar utskicket svarar Silfverstrand:
– Ångrar och ångrar. Jag tycker att det viktigaste är syftet varför det skickades ut från allra första början. Sedan får vi alltid lära oss tolkningar av tonalitet. I det här läget hade det kanske varit bättre med en mening till.


Kommentera gärna