Frölunda kör uppvärmningen i den gamla tröjan med indianlogotypen när Joel Lundqvists tröja förevigas i Scandinaviums tak på lördagen den 17 oktober. Beslutet beskrivs som känsligt, eftersom logotypen togs bort 2020 efter år av debatt.

Lördagens match i Göteborg är ingen vanlig match. Klubbens stora ikon Joel Lundqvist hyllas och hans tröja hissas upp till taket. Uppvärmningströjorna är specialgjorda efter den gamla modellen och ska efter matchen säljas som minne av ceremonin. I dag använder klubben sitt nya klubbmärke på bröstet.

Anmäldes till DO

2015 anmäldes Frölunda till Diskrimineringsombudsmannen av en person som menade att indianlogotypen var kränkande för den amerikanska ursprungsbefolkningen. Anmälan avslogs, men debatten ledde fem år senare till att styrelsen beslutade att byta ut namnet och logotypen.

– Det kom en global debatt om lämpligheten i att ha den här typen av symboler. Vi kände att vi borde ta hänsyn till tidsandan och kom fram till att vi nog skulle byta logotyp, sa klubbordföranden Mats Grauers till SVT i samband med beslutet.

Henke medverkar

Henrik Lundqvist är på plats och deltar i hyllningen av sin bror. Joel Lundqvist uppger för Aftonbladet att han inte visste om tröjvalet på förhand, men ser det som en hyllning.

– Jag visste inte om att laget värmer i tröjan som du nämner. Men för mig som har använt den tröjan personligen, så är det en hyllning och ett fint klubbmärke. Sen kan man välja att se det på andra sätt. Som spelare i många år i klubben så var alltid en stolthet att dra på sig indiantröjan. Sen kan folk välja att tolka åt ett annat håll, säger han till Aftonbladet.