Gargarin Cup slutspel

Efter att de 56 omgångarna i KHL:s grundserie är över så inleds Gargarin Cup, som är turneringens stora slutspel. Hit tar sig sammanlagt 16 lag som sedan spelar ett klassiskt slutspel, där varje möte sker i bäst utav 7 matcher. Vinnarna i dessa möten avancerar sedan till nästa möte tills det endast är två lag kvar. Dessa får sedan göra upp i finalmötet där Gargarin-pokalen ska delas ut. Även detta möte sker i upp till sju matcher.

Finaler

Final 1
Ak Bars-CSKA 2-1 (Ak Bars leder med 1-0 i matcher)

Final 2
Ak Bars-CSKA 2-1 (Ak Bars leder med 2-0 i matcher)

Final 3
CSKA-Ak Bars 3-2 (Ak Bars leder med 2-1 i matcher)

Final 4
CSKA-Ak Bars 1-3 (Ak Bars leder med 3-1 i matcher)

Final 5
Ak Bars-CSKA 1-0 (Ak Bars vinner med 4-1 i matcher)

Ak Bars vinner Gargarin Cup 2018

Semifinaler

Semifinal 1
SKA-CSKA 4-5 (CSKA leder med 1-0 i matcher)
Ak Bars-Traktor 2-1 (Ak Bars leder med 1-0 i matcher)

Semifinal 2
SKA-CSKA 2-0 (1-1 i matcher)
Ak Bars-Traktor 4-3 (Ak Bars leder med 2-0 i matcher)

Semifinal 3
CSKA-SKA 2-5 (SKA leder med 2-1 i matcher)
Traktor-Ak Bars 1-2 (Ak Bars leder med 3-0 i matcher)

Semifinal 4
CSKA-SKA 2-1 (2-2 i matcher)
Traktor Ak Bars 1-3 (Ak Bars vinner mötet med 4-0 i matcher)

Semifinal 5
SKA-CSKA 0-1 (CSKA leder med 3-2 i matcher)

Semifinal 6
CSKA-SKA 3-2 (CSKA vinner mötet med 4-2 i matcher)

Ak Bars och CSKA är vidare till final

Kvartsfinaler

Kvartsfinal 1
SKA-Lokomotiv 4-0 (SKA leder med 1-0 i matcher)
CSKA-Jokerit 40 (CSKA leder med 1-0 i matcher)
Ak Bars-Metallurg Mg 3-4 (Metallurg Mg leder med 1-0 i matcher)
Salavat Yulaev-Traktor 1-2 (Traktor leder med 1-0 i matcher)

Kvartsfinal 2
SKA-Lokomotiv 1-2 (1-1 i matcher)
CSKA-Jokerit 2-0 (CSKA leder med 2-0 i matcher)
Ak Bars-Metallurg Mg 4-1 (1-1 i matcher)
Salavat Yulaev-Traktor 3-2 (1-1 i matcher)

Kvartsfinal 3
Lokomotiv-SKA 0-2 (SKA leder med 2-1 i matcher)
Jokerit-CSKA 2-1 (CSKA leder med 2-1 i matcher)
Metallurg Mg-Ak Bars 2-5 (Ak Bars leder med 2-1 i matcher)
Traktor-Salavat Yulaev 2-3 (Salavat Yulaev leder med 2-1 i matcher)

Kvartsfinal 4
Lokomotiv-SKA 1-4 (SKA leder med 3-1 i matcher)
Jokerit-CSKA 1-2 (CSKA leder med 3-1 i matcher)
Metallurg Mg-Ak Bars 2-3 (Ak Bars leder med 3-1 i matcher)
Traktor-Salavat Yulaev 4-1 (2-2 i matcher)

Kvartsfinal 5
SKA-Lokomotiv 3-1 (SKA vinner mötet med 4-1 i matcher)
CSKA-Jokerit 1-2 (CSKA leder med 3-2 i matcher)
Salavat Yulaev-Traktor 1-0 (Salavat Yulaev leder med 3-2 i matcher)
Ak Bars-Metallurg Mg 3-1 (Ak Bars vinner mötet med 4-1 i matcher)

Kvartsfinal 6
Jokerit-CSKA 3-4 (CSKA vinner mötet med 4-2 i matcher)
Traktor-Salavat Yulaev 7-1 (3-3 i matcher)

Kvartsfinal 7
Salavat Yulaev-Traktor 1-2 (Traktor vinner mötet med 4-3 i matcher)

SKA, Ak Bars, CSKA och Traktor är vidare till semifinal

Åttondelsfinaler

Åttondelsfinal 1
Jokerit-HC Sochi 2-3 (HC Sochi leder med 1-0 i matcher)
Lokomotiv-Torpedo 2-1 (Lokomotiv leder med 1-0 i matcher)
SKA-Severstal 4-3 (Severstal leder med 1-0 i matcher)
CSKA-Spartak 6-0 (CSKA leder med 1-0 i matcher)
Ak Bars-Amur 3-0 (Ak Bars leder med 1-0 i matcher)
Salavat Yulaev-Avangard 6-4 (Salavat Yulaev leder med 1-0 i matcher)
Traktor-Neftekhimik 4-3 (Traktor leder med 1-0 i matcher)
Avtomobilist-Metallurg Mg 2-3 (Metallurg Mg leder med 1-0 i matcher)

Åttondelsfinal 2
Jokerit-HC Sochi 7-2 (1-1 lika i matcher)
Lokomotiv-Torpedo 2-1 (Lokomotiv leder med 2-0 i matcher)
SKA-Severstal 7-4 (1-1 lika i matcher)
CSKA-Spartak 1-0 (CSKA leder med 2-0 i matcher)
AK Bars-Amur 3-2 (Ak Bars leder med 2-0 i matcher)
Salavat Yulaev-Avangard 2-7 (1-1 lika i matcher)
Traktor-Neftekhimik 4-1 (Traktor leder med 2-0 i matcher)
Avtomobilist-Metallurg Mg 2-1 (1-1 lika i matcher)

Åttondelsfinal 3
Amur-Ak Bars 4-1 (Ak Bars leder med 2-1 i matcher)
HC Sochi-Jokerit 2-7 (Jokerit leder med 2-1 i matcher)
Torpedo-Lokomotiv 2-3 (Lokomotiv leder med 3-0 i matcher)
Severstal-SKA 1-2 (SKA leder med 2-1 i matcher)
Spartak-CSKA 1-3 (CSKA leder med 3-0 i matcher)
Avangard-Salavat Yulaev 5-3 (Avangard leder med 2-1 i matcher)
Neftekhimik-Traktor 2-3 (Traktor leder med 3-0 i matcher)
Metallurg Mg-Avtomobilist 3-1 (Metallurg Mg leder med 2-1 i matcher)

Åttondelsfinal 4
Hc Sochi-Jokerit 2-3 (Jokerit leder med 3-1 i matcher)
Torpedo-Lokomotiv 2-3 (Lokomotiv vinner mötet med 4-0 i matcher)
Severstal-SKA 2-0 (SKA vinner mötet med 4-0 i matcher)
Spartak-CSKA 0-1 (CSKA vinner mötet med 4-0 i matcher)
Amur-Ak Bars 1-3 (Ak Bars leder med 3-1 i matcher)
Avangard-Salavat Yulaev 2-4 (2-2 lika i matcher)
Neftekhimik-Traktor 3-2 (Traktor leder med 3-1 i matcher)
Metallurg Mg-Avtomobilist 1-2 (2-2 lika i matcher)

Åttondelsfinal 5
Jokerit-HC Sochi 2-1 (Jokerit vinner mötet med 4-1 i matcher)
Salavat Yulaev-Avangard 2-1 (Salavat Yulaev leder med 3-2 i matcher)
Avtomobilist-Metallurg Mg 1-4 (Metallurg Mg leder med 3-2 i matcher)
Ak Bars-Amur 2-1 (Ak Bars vinner mötet med 4-1 i matcher)
Traktor-Neftekhimik 4-3 (Traktor vinner mötet med 4-1 i matcher)

Åttondelsfinal 6
Avangard-Salavat Yulaev 3-2 (3-3 lika i matcher)
Metallurg Mg-Avtomobilist 3-1 (Metallurg Mg vinner mötet med 4-2 i matcher)

Åttondelsfinal 7
Salavat Yuarev-Avangard 3-2 (Salavat Yulaev vinner mötet med 4-3 i matcher)

SKA, Lokomotov, CSKA, Jokerit, Ak Bars, Metallurg Mg, Salavat Yulaev och Traktor är vidare till kvartsfinal

Vilka lag tar sig till slutspelet?
Ifrån de två konferenserna i KHL avancerar de fyra divisionsvinnarna tillsammans med de efterföljande sex bästa lagen ur vardera division. Man kan säga att det är i snitt fyra lag ifrån vardera division som tar sig hit, men i en del fall kan det vara 5 lag ifrån en division och 3 ifrån en annan. Lagen möter i slutspelet lag ifrån samma konferens, fram tills finalen där det är de bästa lagen ifrån den västra och östra konferensen som gör upp.