Lägg till oss som önskad källa på Google
Flera länder, bland dem Sverige, vägrar spela mot Ryssland i framtida ishockey-VM efter att Idrottens skiljedomstol Cas beslutat att Ryssland återigen tillåts delta. Det har fått Rysslands idrottsminister att kalla ländernas protest för utpressning – och Ryssland anmäler nu länderna till IOK.
Cas-beskedet, som offentliggjordes fredagen den 30 oktober, har fått Sverige, Norge, Danmark, Finland och Lettland att meddela att de vägrar möta Ryssland i kommande VM-turneringar. Beslutet har mött hård kritik i Ryssland, skriver SVT.
”Utpressning”
SVT:s Ukrainakorrespondent Rebecca Haimi beskriver reaktionen från den ryska sidan.
– Han säger att det de här länderna håller på med, att det är utpressning, säger SVT:s Ukarinakorrespondent Rebecca Haimi.
Rysslands idrottsminister Michail Degtjarjov går i en intervju med den statsnära sportkanalen Match TV till angrepp mot de bojkottande länderna.
– Det de gör är att visa upp sin dumhet för hela världen. För världen är mycket större än Skandinavien eller Baltikum, säger han bland annat.
Enligt Degtjarjov kommer Ryssland att anmäla länderna till Internationella Olympiska Kommittén, IOK, för att få frågan om bojkotten prövad.


Kommentera gärna