Jan Rutta lämnar schweiziska Genève-Servette efter bara en halv säsong och skriver på för Sparta Prag. Klubben släppte den 36-årige Stanley Cup-mästaren av familjeskäl, efter att Adam Boqvists ankomst gett försvarslinjen en ersättare.
Rutta lämnade NHL för en säsong sedan efter åtta år i ligan och valde då Genève-Servette, där han blev uttagen till OS med Tjeckien i vintras. Nu bryter han kontraktet i förtid.
Enligt Genève-Servettes egen hemsida har klubben gått med på att släppa tjecken, tack vare Adam Boqvists fina start i klubben.
Genève: Respekterar hans begäran
– Jan informerade oss om sin önskan att återvända till sitt hemland av familjeskäl, och vi beslutade att respektera hans begäran. Adam Boqvists ankomst gav oss också större flexibilitet att acceptera denna övergång, säger Genèves sportchef Marc Gautschi.
Själv har Rutta tidigare uttryckt att upplevelsen i Schweiz inte motsvarade förväntningarna.
– Vi förväntade oss nog något lite annorlunda från Genève, främst på grund av språket. Jag ser fram emot att vara nära min familj och mina vänner i Tjeckien, säger Rutta via Sparta Prags hemsida.
Sportsligt ansvarige Tomáš Divíšek hälsar honom välkommen.
– Vi tror att han kommer att ta med sig sin vinnarmentalitet till vårt lag. Vi är mycket glada att vi lyckades säkra hans ankomst, säger Divíšek.
Dubbla Stanley Cup-titlar med Tampa Bay
Rutta kom till NHL 2017 via Chicago Blackhawks och trejdades 2019 till Tampa Bay Lightning, där han var med om att vinna Stanley Cup både 2020 och 2021 och spelade final 2022. Därefter följde en säsong i Pittsburgh Penguins innan han trejdades till San Jose Sharks i Erik Karlsson-affären. Totalt spelade han 417 NHL-matcher.
2024 vann Rutta VM-guld med Tjeckien hemma i Prag, men missade finalen mot Schweiz efter avstängning för en tackling på Isac Lundeström i semifinalen mot Tre Kronor.

Kommentera gärna