Umeåföretaget Enably avslutar sitt samarbete med Björklövens supportergrupp Green Devils med omedelbar verkan. Beskedet kommer efter att bortasupportrar störde hyllningen av Timrås klubbikon Henrik Zetterberg.

Enably har tidigare lånat ut sina lokaler kostnadsfritt till tifoverksamheten. Delägaren Ulf Söderlund säger att beslutet togs på stående fot, utan att han först tog kontakt med Green Devils.

– Utifrån det som hände så kände jag att det är så långt ifrån vår värdegrund man kan komma när det kommer till respekt. Vi kan inte stå för det där. De får hitta ett annat ställe att vara på, säger Söderlund, 63, till Expressen.

”Nu kände jag att det var färdigt”

Det var inför Timrås hemmamatch mot Björklöven som Zetterberg skulle hyllas i arenan. Då skanderade Björklövens bortasupportrar ramsor och avbröt hyllningen av den forne storspelaren.

Söderlund förklarar att beslutet också bottnar i att supportrar tidigare rört sig i gränslandet för vad han kunde tolerera. Han syftar på en händelse i januari i år, då en mamma och hennes sexåriga dotter fick utstå glåpord och ramsor eftersom mamman bar en Skellefteå-tröja medan dottern hejade på Björklöven.

På frågan vad han är mest besviken över, svarar Söderlund:

– Att man inte respekterar andras framgångar. Det ska man göra. Man ska hylla andra som har satt avtryck. Vi har ett värdegrundsarbete i vårt företag och vi har upplåtit lokalen för att vi gillar bygden och Löven. Nu gick man över en gräns och då blir det så här.

Expressen har sökt Green Devils.